لوله پی وی سی نسوز برقی و مراحل تولید آن

پی وی سی (pvc) چیست ؟

کلمه پی وی سی (pvc) مخفف POLY VINALY CHLORIDE ( پلی وینیل کلراید نیز می باشد و ساختار اصلی مواد تشکیل دهنده آن از نمک دریا و نفت و گاز می باشد که به رنگ سفید دیده می شود . این ماده در صنایع مختلفی استفاده می شود صنایعی چون تولید لوله پی وی سی نسوز ، در و پنجره ، شیلنگ و … . پی وی سی از جمله مواد پترو شیمی است که در بورس ایران عرضه می گردد و قیمت آن توسط بورس و عوامل نامعلوم تعیین می شود .
پی وی سی با توجه به تولید در موارد خاص دارای افزودنی هایی همچون روان کننده ها ، پایدار کننده ها ، پر کننده ها ، رنگ دانه ها ، نرم کننده ها و کمک فرآیند ها می باشد .

یو پی وی سی ( U-PVC ) چیست ؟

پی وی سی و ترکیبات مکمل آن به واسطه ی فرآیندی به نام اکستروژن تبدیل به ماده ای می شود به نام یو پی وی سی U-PVC که در مواردی خاص چون تولید لوله پی وی سی نسوز با نام لوله خم سرد ، در و پنجره های دو یا سه جداره ، صنعت غذایی و دارویی استفاده می گردد .

یو پی وی سی U-PVC پس از فر آیند اکستروژن دارای ویژگی هایی می شود همچون :

 • استحکام در طول زمان باعث انعطاف پذیری در محصول می شود .
  به همین دلیل از یو پی وی سی U-PVC در تولید
  لوله های خم سرد استفاده می گردد .( تا بدون ایجاد حرارت خم گردد)
 • نسبت وزن به استحکام پایین تر آمده
 • مقاومت در برابر سایش و خراش
 • مقاومت در برابر شعله و حرارت بالا
 • مقاومت در برابر واکنش های الکترو شیمیایی چون اسید ها باز ها و نمک ها
 • مقاومت در برابر الکلها و مواد نفتی غیر آروماتیک
 • دوست دار محیط زیست بدون سرب

مواد تشکیل دهنده ی یو پی وی سی U-PVC رنگدانه ها ، PV ، CACO3 ، STABILIZER ، افزودنی های مخصوص هر کارخانه ( تیتان لاجور و کربن و … )

فرآیند تولید لوله پی وی سی نسوز برقی :

در تولید لوله پی وی سی نسوز برقی مراحل مختلفی جهت تولید طی می شود ، ابتدا ماده رزینی با دیگر ترکیبات (پایدار کننده و روان کننده ) چون استابلایزر ، کربن ، رنگدانه ،PP و … در واحد اختلاط درون یک قیف ریخته شده و وارد میکسر می شوند . در این هنگام با مشعلی که در انتهای میکسر قرار دارد مواد ذوب می گردند ، پس از طی زمانی مواد حل شده وارد محفظه ای می شود که در آن عملیات اکستروژن رخ می دهد .
این مرحله حساس ترین بخش تولید لوله پی وی سی می باشد زیرا که وزن و سطح مقطع در این بخش تثبیت می گردد . در ادامه لوله از قالب اکستروژن خارج شده و وارد حوزچه ی آب سرد می شود که به این مرحله سرد سازی می گویند .

بیشتر بدانیم :

در رابطه با مرحله ورود به قالب گیری اکستروژن می توان گفت که این اکسترودر دارای دو ماردون مخروطی و دستگاه کششی سه پنجه ای با قابلیت تنظیم سرعت تزریق مواد می باشد که تاثیر گذار در تعیین قطر لوله است . در انتهای اکسترودر مواد در یک کالیبراتور توسط جریان هوا به اندازه مطلوب می رسد . طول این کالیبراتور سه برابر قطر لوله می باشد .
در انتها یک دستگاه چاپگر با فونت مشخص نام تجاری لوله پی وی سی نسوز را به همراه تاریخ ، نشان استاندارد و … حک می نماید و یک اره اتومات به اندازه مشخص لوله را برش می دهد .

کیفیت لوله پی وی سی نسوز بستگی به متریال استفاده شده و رعایت فرمول استاندارد نیز می باشد . همچنین نوع دستگاه تولید کننده لوله و ماهیت کیفی قالب اکستروژن دستگاه خود تاثیر قابل توجه در تولید لوله دارد .

اتصالات پی وی سی و فر آین تولید آنها :

اتصالات پی وی سی یعنی قطعاتی که هر شاخه لوله را به هم متصل کند و باعث تغییر جهت شاخه ها شوند . این اتصالات شامل زانویی ، بوشن ، براس بوش ، سه راهی نیز می باشند .

زانویی :

زانویی خود شامل انواع مختلفی است که هر کدام کاربرد خود را دارند مانند : زانو نود درجه کوچک ، بزرگ ، عصائی و زانو ۴۵ درجه و … .

بوشن :

بوشن قطعه ای است که باعث اتصال دو لوله به هم می شود با این تفاوت که زانو اتصال بین دو لوله را با تغییر زاویه ( اکثرا قائم ) صورت می دهد اما بوشن اتصال را با مسیر مستقیم پوشش می دهد .

براس بوش :

براس بوش قطعه ای است از جنس مواد پلاستیکی که وظیفه آن اتصال بین لوله و قوطی کلید نیز می باشد . که برای دو سایز طراحی شده .

باید دانست که اتصالات لوله پی وی سی به روش تزریق در قالب تولید می گردند . اگر چه در بعضی موارد زانو پی وی سی را با بریدن خود لوله به قطعات کوچک و خم کردن آن تولید می کنند و دو سر آن را بوشن می زنند .

فروش لوله پی وی سی نسوز برقی :

درخش میر مجموعه ای می باشد که فروش لوله پی وی سی نسوز برقی را عهده دار می باشد که سازند پلیمر سمنان ( سپانو پلیمر سمنان ) نام تجاری این لوله است . مشتریان گرامی می توانند جهت مشاوره و خرید محصول با شماره تلفن ۰۲۱۳۳۹۳۰۷۵۳ یا ۰۹۱۲۱۹۸۸۲۱۷ تماس حاصل کنند .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *