لوله برق پی وی سی نسوز pvc و upvc استاندارد سمنان 1

لوله برق پی وی سی نسوز pvc و upvc استاندارد تولید شده از مواد پلیمری نیز می باشد. این محصولات دارای معایب و خواص بسیار زیادی بوده؛ که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اصلی ترین ویژگی این نوع کالای تاسیساتی خواص ضد حریق و نسوز بودن آن است. از اینرو دارای استاندارد می باشد.

لوله برق پی وی سی pvc و upvc استاندارد

برای فراهم ساختن زیر ساخت و بیس تاسیسات ساختمانی و صنعتی بصورت توکار از لوله برق نسوز پی وی سی نسوز pvc و upvc استفاده می کنند. سایر لوله های دیگر همچون نوع پلی آمید موارد مشابه بوده که دارای تائیدیه استاندارد از سمت ناظرین نمی باشد. زیرا از مواد پلاستیکی تولید شده که فاقد ایمنی است.

لوله برق Pvc و Upvc

این نوع از محصولات در برابر حریق و آتش سوزی مقاومت بالایی دارند، که اصل استاندارد آن می باشد. استفاده از مواد PVC موجب ایجاد این خصلت نسوز بودن می شود. لذا استفاده از این نوع لوله برق پی وی سی باعث افزایش ایمنی در ساختمان شده است. و باعث شعله ور شده و گسترش آتش نمی شود.

لوله خرطومی

لوله برق استاندارد تنها به نمونه لوله برق پی وی سی pvc و یو پی وی سی upvc اختصاص ندارد. در نمونه های خرطومی نیز این مهم صدق کرده، و استاندارد آن نیز متفاوت است. این نوع از محصولات در دو دسته لوله خرطومی نسوز استاندارد و طرح نسوز تقسیم بندی می گردد.

همان طور که در نام خرطومی ها مشخص بوده، نمونه نسوز از مواد پی وی سی pvc تولید شده که همچنان خاصیت ضد حریق بودن را دارا می باشد. در خرطومی طرح نسوز به دلیل استفاده از مواد پلاستیکی هیچگونه استانداردی به آن تعلق نمی گیرد. زیرا مواد پلاستیکی به سادگی شعله ور شده وبه گسترش آتش کمک می کند.

علاوه برخرطومی لوله برق نسوز و طرح نسوز، نمونه لوله برق پی وی سی خرطومی فلکسی نیز وجود دارد، که از فلز گالوانیزه تولید شده که بر روی آن روکش پی وی سی قرار دارد. به دلیل مقاومت و استحکام بالا این نوع لوله را در دسته محصولات استاندارد قرار می دهیم.

علاوه برق خاصیت نسوز بودن، مقاومت در برابر ضربه و فشار از ویژگی های مهم بوده و سیم و کابل را بخوبی پوشش می دهد.

لوله گالوانیزه

مجموعه لوله های برق استاندارد تنها به موارد فوق ختم نمی شود. نمونه های دیگری همچون لوله برق گالوانیزه خود شامل این موارد است. نمونه گالوانیزه در دو نوع گالوانیزه سرد و گرم تقسیم می شود. این نوع از محصولات به دلیل مقاومت در برابر حریق، فشار زیاد و ضربه شدید دارای استاندارد در سطح بالا می باشد.

لوله برق گالوانیزه نوع گرم از آبکاری گرم تولید شده و نسبت به نمونه سرد مقاومت بیشتری دارد. همچنین نوع گرم مناسب برای محیط ها مرطوب و جو نامناسب می باشد. نمونه سرد که دارای آبکاری القایی بوده مقاومت کمتری دارد و در مناطق خشک و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله upvc

در دسته محصولات پلیمری لوله برق استاندارد در دو نوع لوله برق پی وی سی خم گرم و خم سرد تقسیم می شود. نمونه خم گرم از مواد پی وی سی pvc تولیده شده در حالیکه نمونه سرد از مواد upvc تولید می شود. ماده upvc از مقاوم سازی و افزودنی هایی که به pvc استفاده شده ساخته می شود.

در ادامه به موضوع تعریف pvc , upvc پرداخته و شرح خواهیم داد که چگونه برای تولید لوله برق پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطالع از این موارد با ما هماره باشید؛

فصل اول:

مقدمه و تاریخچه پی وی سی pvc

1-1- تاریخچه لوله های پی وی سی برق و فاضلاب

پی وی سی در اوایل سال 1835 (قرن نوزدهم) کشف شد. ولی اولین گزارش قطعی از پلیمربزاسیون وینیل کلراید در حدود 35 5 سال بعد گزارش گردید. در آن زمتن، این ماده بصورت یک جامد سفید مات گزارش شد؛ که می توانست تحمل حرارت را تا 130 درجه بدون ترخیب داشته است. در سال 1912 اولین تحولات صنعتی در آلمان آغاز شد.

در طول دهه 1920 تلاش برای استفاده از کویلیمرهای پی وی سی که فر آیند کردنشان ساده تر از پی وی سی بود انجام گردید. این تلاش های اولیه تا حدی موفقیت آمیز بود. تا اینکه در سال 1932 اولین لوله برق پی وی سی استاندارد ساخته شده از کویلیمر پی وی سی تولید گردیند.

حدود سه سال بعد اولین لوله برق پی وی سی با استفاده از سیلندر مارپیچ و اکسترودر هیدرولیکی تولید شد. این فرآیند دو مرحله دارد که شامل خمیر کردن پودر پی وی سی در یک سیلندر مارپیچ و سپس نورد کردن آن و تولید ورق پی وی سی بود.

سپس ورق pvc می توانست در فرآیند غیر پیوسته و خورد شدن در یک اکسترودر دیگر منجرب به تولید لوله شود. با وجود این، لوله برق پی وی سی اولیه به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، عدم تغییر مزه یا بوی آب عبوری از داخل آن برای نمونه های فاضلابی، و سطح صاف و مناسب برای انتقال سیم و کابل مناسب بود.

از سال 1936 و 1939 در بیش از 400 محل زندگی ر مرکز آلمان لوله برق پی وی سی برای برقکشی و انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب نصب گردید. آزمون و استفاده از لوله هایpvc در طول سالهای 1936 و 1941 در لایپزیک، درسدن، ماگدبورگ، برلین، هامبورگ، کلن، هیدلبرگ و ویسبادن انجام گرفت.

دهه های 1950 و 1960 دهه های پیشرفت چشمگیر برای  فناوری لوله برق پی وی سی و فاضلاب پی وی سی بود. نتایج حاصل از این تحقیق چندین شرکت اروپایی و آمریکایی در مورد لوله های pvc را ثابت کرد. شرکت های مذکور این فناوری را در زمینه فرمولاسون و فرآیند دنبال کردند.

تحقیقات و آزمایش های سامانمند منجرب به ایجاد شده استابلایزها موثر، روان کننده هاو کمک فرآیند همراه با مهندسی دستگاه های ،رآین تولید بطور ویژهبرای پی وی سی گردی. در طول این دوره زمانی، بطور عمده لوله برق استاندارد با محصولات قدیمی تر در بازار رقابت کرد.

مانند: لوله های فاضلابی زهکشی و انتقال آب باران و.. لوله های مورد استفاده برای شبکه توزیع گاز، لوله های برق ، لوله های pvc پس از 70 سال استفاده همانطور که در شکل 1-1 مشاهده می کنیم سالم از زیر خاک در آورده شدند.

نمونه لوله پی وی سی قدیمی
شکل 1-1 نمونه لوله های پی وی سی بیرون آورده شده از خاک پس از 70 سال

2-1- پی وی سی pvc

وینیل کلراید یکترکیب آلی کلدار است. که وی سی ام (vcm) نیز نامیده می شود. این ماده بی رنگ یکی از مواد شیمیایی صنعتی مهم است. و برای تولیدپلی وینیل کلراید (پی وی سی) بکار می رود. در دما و فشارمحیطی،وینیل کلراید به حالتگازی است. این ماده شدیدا سمی، با قابلیت اشتعال بالا و سرطان زا است.

پی وی سی از پلیمریزاسیون رادیکالی مونومر وینیل کلریاد به دست می آید. با توجه به شکل 1-2- پلیمریزاسیون توسط بخش فعال شروع شده و مونومرها به صورتسر به دم به همدیگر متصل شده اند. سپس رشد زنجیر از طریق واکنش زنجیر رادیکالی با عامل ایکس متوقف شده است.

پی وی سی Pvc چیست؟
شکل 1-2 پلیمریزاسیون رادیکالی مونومر وینیل کلرلید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *