لوله برق استاندارد در انواع مختلف پی وی سی pvc خم سرد و خم گرم، پلاستیکی، خرطومی، گالوانیزه (فلزی) و پلی اتیلن به مشتریان ارائه می گردد. به غیر از نمونه پلاستیکی یا پلی آمید که در وندور استاندارد برق توانیر قرار ندارد، باقی نمونه ها در شرایطی خاص شامل شرایط استانداردی این شرکت قرار می گیرد.

لوله برق استاندارد

همانطور که در بالا اشاره نمودیم، لوله و اتصالات برق استاندارد شامل مواردی همچون: لوله پی وی سی pvc خم سرد و گرم، خرطومی (نسوز، طرح نسوز، فلکسی)، گالوانیزه (سرد و گرم) نیز می باشد. هر کدام از این نمونه ها با توجه به نیاز و محیط ساختمان کاربرد خاص خود را دارد.

Image of  برق استاندارد پی وی سی 300x292

لوله پی وی سی

لوله برق پی وی سی دارای ویژگی نسوز بوده؛ و در دو مدل خم سرد و خم گرم تولید می گردد. این نوع کالا طبق استاندارد شرکت برق توانیر و ناظرین مورد تائید است. همچنین استفاده از آن در زیر ساخت تاسیسات برای انتقال سیم و کابل الزامی می باشد.

تفاوت لوله خم سرد و گرم در نوع تولید آنها نیز می باشد. اما در نوع استفاده و مصرف هر دو یک کاربرد را دارند. هر دو این محصولات نسوز هستند و دارای استاندارد کیفی می باشند. تفاوت اصلی آنها در نوع تولید و فرمولاسیون نیز بوده؛ و در نمونه خم سرد نیاز به حرارت برای خم لوله نمی باشد.

تولیدات لوله برق پی وی سی pvc با تزریق پی وی سی و سایر روان کننده ها یا استابلایزها در محفظه ای سیلندر شکل صورت می گیرد. و در اصلاح فرآیند اکستروژن در طی خط تولید ایجاد می گردد. سپس وارد استخر آب سرد شده تا شکل خروجی آن تثبیت گردد.

ویژگی لوله برق پی وی سی یا لوله پلیکا

لوله برق پی وی سی pvc یا لوله پلیکا در مقابل شعله و حرارت آتش مقاومت بالایی دارد. و موجب به نشر آن نمی گردد. همچنین این محصول که بصورت توکار نصب شده، در برابر فرسایش، ساییدگی، خوردگی، اسیدهای مضر، فشار و ضربه مقاوم و مستحکم می باشد.

Image of  پی وی سی استاندارد 247x300

لوله برق استاندارد خرطومی

لوله برق خرطومی در سه دسته ی خرطومی نسوز، خرطومی طرح نسوز(معمولی) و فلکسی (فلکسیبل فلزی) تقسیم می گردد. استاندارد در این نوع محصول شامل نمونه خرطومی طرح نمی گردد. زیرا این محصول از مواد پلاستیکی گرانول و نو تشکیل شده، و از نظر ایمنی هیچگونه تائیدیه ای ندارد.

لوله برق استاندارد خرطومی نسوز از نظر استاندارد مورد تائید می باشد. این نوع کالا مانند نمونه لوله پی وی سی pvc بوده و در برابر آتش و سوختگی مقاوم است. استفاده از این محصول در دیوارها و سقف کاذب نیز مورد تائید بوده. و از مواد پی وی سی نیز تولید می گردد.

روش تشخیص خرطومی نسوز و طرح نسوز ساده است. تنها کافیست این دو را در برابر شعله مستقیم قرار دهید، اگر مواد آن مثل شمع چکه نمود نشان از طرح نسوز و پلاستیکی بودن آن است.

لوله برق استاندارد خرطومی طرح نسوز همانند نمونه نسوز رنگ طوسی دارد. و این شباهت دلیل بر نام نهادن طرح به آن است. این محصول از مواد پلاستیکی تولید شده، و هیچگونه استانداردی به آن تعلق نمی گیرد. قیمت این کالا در مقایسه با نسوز بسیار کمتر بوده و صرفه اقتصادی دارد.

لوله برق خرطومی معمولی نیز همانند طرح نسوز از مواد پلاستیکی گرانول تولید می شود. تنها تفاوت آن با طرح نسوز آن بوده که با موا رنگی تولید شده و دارای رنگ بندی می باشد. بطور معمول وزن این نوع خرطومی بین 300 تا 400 گرم نیز می باشد. و با متراژ 15 متر در هر حلقه به مشتریان ارائه می گردد.